Чужі дані в дисертації Н. Сумакової
Дивні речі інколи трапляються. То дані з дисертації батька переїжджають у дисертацію сина. То дані про військових стають даними про курей та хворих людей. А тепер дисертантка переписує експериментальні дані з дисертації свого керівника та видає їх за свої, а він нібито цього не помічає.
Сумакова Наталія Василівна захистила дисертацію на здобуття наукового ступеня кандидата ветеринарних наук (спеціальність 16.00.06 «Гігієна тварин та ветеринарна санітарія»), тема – «Ветеринарно-санітарна оцінка ефективності застосування дезінфікуючих та дезінсекційних засобів в системі захисту здоров’я тварин» (завантажити її можна тут, а автореферат тут). Захист відбувся 21 грудня 2018 р. на засіданні спеціалізованої вченої ради Д 55.859.04 при Сумському національному аграрному університеті та Державному науково-контрольному інституті біотехнології і штамів мікроорганізмів.
Науковий керівник роботи – Палій Анатолій Павлович, доктор ветеринарних наук, старший науковий співробітник Національного наукового центру «Інститут експериментальної і клінічної ветеринарної медицини», завідувач лабораторії ветеринарної санітарії та паразитології.
Офіційні опоненти:
- Коваленко Вячеслав Леонідович, доктор ветеринарних наук, професор, завідувач сектору з розробки нормативно-правової бази з питань біобезпеки Державного науково-контрольного інституту біотехнології і штамів мікроорганізмів;
- Передера Сергій Борисович, кандидат ветеринарних наук, доцент, завідувач кафедри інфекційної патології, гігієни, санітарії та біобезпеки Полтавської державної аграрної академії.
І хоча Наталія Сумакова пише на титульній сторінці своє дисертації, що «Дисертація містить результати власних досліджень. Використання ідей, результатів і текстів інших авторів мають посилання на відповідне джерело», виявляється, вона запозичила результати досліджень із оприлюдненої одноосібної статті Анатолія Павловича Палія, свого наукового керівника. Стаття називається "Дезинвазионные свойства дезинфицирующего препарата «ДЗПТ-2»", надрукована вона була у 2012 р. у збірнику «Ученые Записки УО ВГАВМ», т.48, вып. 2, ч. II, с. 125–129 (завантажити її можна тут).
У порівняльних таблицях однакові тексти і числові значення виділені жовтим кольором, а розбіжності – бірюзовим.
Із 18 даних про «овоцидну ефективність» засобу «ДЗПТ-2», наведених у таблиці 3.25 дисертації Н. Сумакової, аж 14 (78%) повністю співпадають із даними статті А. Палія, а двоє значень відрізняються лише на 0,01.
Дивимося далі:
Із 54 даних про «дезінвазійні концентрації "ДЗПТ-2"», наведених у таблиці 3.26 дисертації Н. Сумакової, 35 (65%) повністю (навіть з відхиленнями, ±0,01 та ±0,02) співпадають із даними, що отримав А. Палій, вісім значень відрізняються лише на 0,01–0,03 з тими самими відхиленнями, а ось цілих сім чисел відрізняються на п’ятірку: наприклад, якщо у А. Палія – 95,88 та 95,97, то у Н. Сумакової – 90,88 та 90,97; якщо у Палія – 95,70 та 95,60, то у Сумакової – 90,70 та 90,60. При такій високій точності (±0,01) відсутність різниці в одних випадках і різниця у 5 цілих в інших виглядає дуже дивно.
Очевидно, що дисертантка, проводячи дослідження, аналогічні дослідженням А. Палія, мала б порівняти отримані нею результати з відповідним літературним джерелом, указати на подібності і розбіжності та обговорити це у відповідному розділі дисертації. Але згадана стаття А. Палія відсутня в списку літератури дисертантки і ніяк не обговорюється.
Насправді нічого дивного тут немає – якщо звідкись переписуються дані в дисертацію, то, зрозуміло, ні в якому разі згадувати це джерело ну аж ніяк не можна.
Ольга Дух
|