Помилки та фальсифікації в наукових дослідженнях
Вівторок, 2021-08-03, 03:01
Головне меню

Пошук

Корисні посилання
 • Комиссия по борьбе с лженаукой и фальсифика- цией научных исследований при Президиуме РАН
 • Диссернет
 • Троицкий вариант
 • Бюллетень "В защиту науки"
 • Антиплагиат.ru
 • Плагиат: Общественная доска позора
 • dissercomp.ru - Сравнение диссертаций и поиск плагиата
 • StrikePlagiarism - Пере- вірка документа на плагіат

 • Календар
  «  Червень 2021  »
  ПнВтСрЧтПтСбНд
   123456
  78910111213
  14151617181920
  21222324252627
  282930

  Статистика

  Онлайн всього: 1
  Гостей: 1
  Користувачів: 0

  Архів записів

  Головна » 2021 » Червень » 9 » Роз'яснення членів Дисергейту щодо кейса Володимира Онищенка
  19:07
  Роз'яснення членів Дисергейту щодо кейса Володимира Онищенка

  Роз'яснення членів Дисергейту щодо кейса полтавського ректора Володимира Онищенка

  23 травня 2021 року на сайті Poltavske.tv була розміщена стаття "Ректора Полтавського університету номінували на "Академічну негідність 2020/2021". 3 червня 2021 року редакція отримала листа від адвоката Дмитра Тарана, який виступив на захист ректора Національного університету "Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка" і опублікувала його:

  "Через поширення недостовірної інформації, що принижує честь, гідність та ділову репутацію Національного університету "Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка" та безпосередньо ректора Володимира Онищенка, щодо результатів перевірки, яка нібито встановлює наявність текстових запозичень у докторській дисертації ректора Національного університету "Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка", повідомляємо наступну інформацію.  

  У вказаній статті міститься недостовірна інформація і оціночні судження, що розміщено на ресурсі І-UА.ТV (Волонтерське Громадське Телебачення").  Вказане відео створено групою осіб, що здійснюють свою діяльність з метою дискредитації широкого кола осіб, пов'язаних з діяльністю навчальних закладів.  

  Щодо результатів перевірки, яка нібито встановлює наявність текстових запозичень у докторській дисертації ректора Національного Університету "Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка" то необхідно зазначити, що вказаний матеріал запозичений з сайту "Помилки та фальсифікації в наукових дослідженнях" адміністратором якого, донедавна була особа, яка також входить у групу осіб, що здійснюють свою діяльність з метою дискредитації широкого кола осіб, пов'язаних з діяльністю навчальних закладів. Викликає здивування така цікавість до дисертації майже 20-річної давнини виключно одного українського науковця - Володимира Онищенка.  

  В свою чергу, необхідно зазначити про те, що згідно ч.6 ст.69 Закону України "Про вищу освіту" визначено поняття академічному плагіату - оприлюднення (частково або повністю) наукових (творчих) результатів, отриманих іншими особами, як результатів власного дослідження (творчості) та/або відтворенню опублікованих текстів (оприлюднених творів мистецтва)інших авторів без зазначення авторства.  

  Водночас з цим, група осіб, що здійснює свою діяльність спрямовану на дискредитацію керівників вищих навчальних закладів жодним чином не може встановити наявність або відсутність академічного плагіату в захищеній дисертації, оскільки у останніх відсутня відповідна компетенція. З огляду на що, висновки викладені на сайті "Помилки та фальсифікації в наукових дослідженнях" є лише оціночними судженнями.  

  В свою чергу, дисертаційне дослідження ректора  Національного Університету "Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка" Володимира Онищенка на тему "Основи формування інвестиційної політики регіону" зі спеціальності 08.10.01 "Розміщення продуктивних сил та регіональна економіка" виконане в Інституті економіко-правових досліджень Національної академії наук України є унікальною науковою працею, виконаною особисто здобувачем у вигляді спеціально підготовленого рукопису, містить висунуті здобувачем науково обґрунтовані результати, наукові положення та свідчить про особистий внесок здобувача в науку.  

  Відповідно законів України "Про авторське право і суміжні права", "Про освіту", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про науково-технічну інформацію", "Про вищу освіту" та з метою проведення експертизи дисертацій, спеціалізованими вченими радами із захисту дисертацій в закладах вищої освіти і наукових Установах та іншими суб'єктами, які здійснюють заходи із запобігання академічному плагіату ї його виявлення в наукових роботах (авторефератах, дисертаціях, монографіях, наукових доповідях, статтях тощо) Міністерством освіти і науки України укладено меморандум із сервісом перевірки оригінальності тексту Unicheck Україна (ТОВ "Антиплагіат").  

  Принагідно нагадуємо, що згідно листа Міністерства освіти ї науки України від 13.04.2018 p. № 1/11-4133 Міністерство визнає, що довідка про результат перевірки дисертацій, виконаної цими компаніями (зокрема сервісом перевірки оригінальності тексту Unicheck Україна) на основі перевірки в базах даних та інших джерел, не потребує додаткової перевірки на текстові запозичення в базах. Міністерства освіти і науки України вважає цей результат вичерпним.  

  З метою підтвердження оригінальності дисертаційного дослідження Володимира Онищенка, завершеного у 2001 році було проведено його перевірку на наявність плагіату сервісом перевірки оригінальності тексту Unicheck Україна (договір про співпрацю № 08-04-2019 від 08.04.2019 р. між Університетом та ТОВ "Антиплагіат"). Результат перевірки ІD 1006613238 від 22.02.2021 свідчить про оригінальність дисертаційного дослідження ректора Національного Університету "Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка" Володимира Онищенка |на тему "Основи формування інвестиційної політики регіону". За результатами перевірки встановлено 6,95% наявності посилань, які у 2021 році мають схожість із нормативними документами та іншими джерелами опублікованими навіть після захисту дисертаційного дослідження, при умовно допустимому значенні набагато більшому.  

  Зважаючи на вищезазначене, тлумачення нібито наявності текстових запозичень у дисертаційному дослідженні Володимира Онищенка та нібито результат його перевірки (за посиланням http://false-science.ucoz.ua/news/rektor_plagiator_zrobiv_ministra_plagiatora_pochesnim_profеsorom/2021-02-19-114) є безпідставними та необґрунтованими. А самі публікації містять неправдиву, наклепницьку інформацію й таку, що принижує репутацію Національного університету Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка та безпосередньо ректора Володимира Онищенка."

  -----

  В кінці публікації редакція зазначила, що готова "надати можливість прокоментувати позицію представників ректора Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» активістам антиплагіатної ініціативи "Дисергейт"."

  Спроби зв'язатися з редакцією електронною поштою та телефоном закінчилися невдачею, тому члени "Дисергейту" публікують свій коментар тут:

   

  Ректор Національного університету «Полтавська політехніка імені Юрія Кондратюка» професор Володимир Онищенко був висунутий на антипремію «Академічна негідність 2020/2021»  в трьох номінаціях: «Плагіатор-2020/21» за текстові запозичення в докторській дисертації (тут він програв міністру освіти Сергію Шкарлету), «Токсичний ректор-2020/21»  «за багаторічну політику порушення прав викладачів та студентів», де програв Спілці ректорів вищих навчальних закладів, та «Скандал-2020/21» за «обмін нагородами між Шкарлетом (міністром освіти і науки) та Онищенком (ректор НУ «Полтавська політехніка»)», де заняв останнє місце (див. тут).

  У публікації «Реакція представника ректора Полтавського університету на статтю на сайті "Poltavske.tv"» адвокат В. Онищенка Дмитро Таран заперечив лише наявність плагіату в дисертації ректора, нічого не заявивши по другій номінації щодо висловлювань Онищенко проти майдану, революції гідності та переслідувань викладачів,за що той також ледь не отримав свою «нагороду». Тобто погодився, що тут номінування було справедливим?

  А щодо плагіату розберемо аргументи адвоката детально.

  1. Д. Таран стверджує, що відео про переможців премії «Академічна негідність 2020/2021»  «створено групою осіб, що здійснюють свою діяльність з метою дискредитації широкого кола осіб, пов'язаних з діяльністю навчальних закладів». Це твердження є брехливим і бездоказовим. Аналогічно ми теж могли б написати, що Дмитро Таран став адвокатом, щоб за гроші захищати злочинців від справедливого покарання, – очевидно, що така фраза була б неправильна й бездоказова, тому ми нічого такого і не стверджуємо. І нас просто дивує така поведінка адвоката, який має юридичну освіту. Дискредитують плагіатори себе самі, своїми руками.

  2. Д. Тарана дивує «цікавість до дисертації майже 20-річної давнини виключно одного українського науковця – Володимира Онищенка»? Ця цікавість пояснена в публікації на сайті "Помилки та фальсифікації в наукових дослідженнях", цитуємо: «через 2,5 місяця після нагороди Онищенка Шкарлетом тепер уже Вчена рада Полтавської політехніки в свою чергу присвоїла Шкарлету звання Почесного професора. Таке собі алаверди пану, у «наукових працях» та дисертації якого ще в червні–серпні (!) була знайдена купа плагіату» (плагіат в роботах Шкарлета, до речі, був підтверджений комітетом НАЗЯВО з етики). Ясна річ, така повага до пагіатора нас здивувала, і ми запідозрили, що тут щось нечисто, і тому перевірили дисертацію пана Онищенка. Вік дисертації ніякого значення тут не має.

  3. Д. Таран згадує ч.6 ст. 69 Закону України "Про вищу освіту", у якій, за його словами, «визначено поняття академічному плагіату». Насправді в цій статті тільки 5 частин, і це стаття про державний нагляд у сфері освіти, а зовсім не про плагіат. Крім того, твердження адвоката про те, що «група осібне може встановити наявність або відсутність академічного плагіату в захищеній дисертації, оскільки у останніх відсутня відповідна компетенція», є хибним, оскільки процедура встановлення плагіату описана в п.4 «Рекомендацій щодо запобігання академічному плагіату та його виявлення в наукових роботах (авторефератах, дисертаціях, монографіях, наукових доповідях, статтях тощо)» (див. Лист МОНУ від 15.08.2018), згідно з якою достатньо зрівняти два тексти і у випадку подібності речень виявити відсутність посилання на твір, що був опублікований раніше. Можливо, така задача є непосильною для адвоката, що не може порахувати кількість частин в ст. 69 ЗУ «Про вищу освіту», але вона є простою не тільки для науковців – докторів і кандидатів наук, що входять до групи «Дисергейт», але й для учнів середньої школи, що вже навчилися читати.

  4. Дифірамби адвоката щодо «унікальної наукової праці» та «особистого внеску здобувача в науку» нас не дивують. Ми ще не бачили «науковців», яких спіймали на плагіаті в дисертації чи науковій статті, та щоб вони визнали свою провину.

  Адвокат Д. Таран згадує меморандум, укладений МОНУ із сервісом перевірки оригінальності тексту Unicheck Україна (ТОВ "Антиплагіат"), і що «згідно листа Міністерства освіти ї науки України від 13.04.2018 p. № 1/11-4133 Міністерство визнає, що довідка про результат перевірки дисертацій, виконаної цими компаніями (зокрема сервісом перевірки оригінальності тексту Unicheck Україна) на основі перевірки в базах даних та інших джерел, не потребує додаткової перевірки на текстові запозичення в базах. Міністерства освіти і науки України вважає цей результат вичерпним». Але цей адвокат замовчує рекомендації Антимонопольного комітету №17-рк від 15.11.2018, де за наслідками аналізу меморандуму вказано, що така перевірка здійснюється лише на відкритих джерелах Інтернету та базах даних ЗВО (див. п. 13 рекомендацій АМКУ), і що згадана адвокатом «вичерпність» «суперечить позиції Міністерства, викладеній у листі від 13.04.2018 № 14/11-4133: «Жодна довідка, якою б компанією вона не була видана, не може бути універсальною гарантією відсутності текстових запозичень (плагіату)» (п. 14 рекомендацій АМКУ). Це означає, що якщо джерело, з якого списував «науковець» (у нашому випадку – проф. В. Онищенко), не оцифроване або оцифроване, але не викладене в Інтернеті, то програма його просто «не побачить», і довідка про «відсутність плагіату» не варта ламаного гроша. А це, на наш погляд, і свідчить про справжню вартість «перевірки ІD 1006613238 від 22.02.2021», що була проведена Полтавською політехнікою щодо свого ректора за наявності конфлікту інтересів (сподіваємося, адвокат розуміє, що це таке). До речі, цікаво, чи використовувала програма Unicheck під час аналізу всі джерела, що перелічені в публікації про плагіат Онищенка? Адвокат про це скромно промовчав… Крім того, зазначимо, що будь-який результат, отриманий комп’ютерною програмою, потребує аналізу людиною, а крім того, плагіат можна виявити і без програми, вручну.

  5. Дмитро Таран пише: «За результатами перевірки встановлено 6,95% наявності посилань, які у 2021 році мають схожість із нормативними документами та іншими джерелами опублікованими навіть після захисту дисертаційного дослідження, при умовно допустимому значенні набагато більшому». Не знаємо, про які саме шматки тексту йде тут мова, але ті збіги, на які було вказано в публікації про плагіат В. Онищенка, – це збіги не з нормативними документами, а з книгами та іншими джерелами, опублікованими раніше, ніж «праця» В. Онищенка. По-друге, ніякі ліміти процентів плагіату законодавчо не встановлені. Навіть більше, у згаданих вище Рекомендаціях МОНУ від 15.08.2018 мова йде про виявлення більше ніж одного речення, а наш «герой» переписував чужі думки не просто абзацами, а цілими сторінками!

  6. Якщо б насправді сам В. Онищенко, вчена рада його університету або сам пан адвокат Дмитро Таран захотіли б довести відсутність плагіату, виявленого в дисертації клієнта, їм достатньо було б заперечити порівняльні таблиці, наведені в публікації «Свій до свого: міністра-плагіатора почесним професором призначив полтавський ректор-плагіатор». А в цих таблицях ми бачимо купу текстів, які з помилками та без належних посилань були переписані паном Онищенком із книг: а) Жуков Е.Ф., Максимова Л.М. и др. «Деньги. Кредит. Банки» (1999) – тут «среднесрочное кредитование» у Жукова перетворилося на «среднее кредитование» (помилка!) в Онищенка; б) А. И. Дедиков «Инвестиции и структура экономики Украины» (1997); в) переписані тексти з різних російських джерел, де майбутній професор спритно замінював Центральний російський банк на «Національний банк України». Також Володимир Онищенко передирав у свою дисертацію і рисунки з формулами із книг: Макконнелл К. Р., Брю С. Л. Экономикс: Принципы, проблемы и политика (1992) та Долан Э. Дж. и др. Деньги, банковское дело и денежно-кредитная политика (1996). Процитуємо публікацію із сайту «Помилки та фальсифікації в наукових дослідженнях», де автор сміється над помилками, зробленими Онищенком:

  «Правильний вислів «спекулятивное уклонение от потери капитала» перетворюється у ясновельможного пана на «спекулятивное отклонение от потери капитала»! Ха-ха! Дисертант зовсім не розуміє, про що він пише! А що таке «позиция на деньги»? У книзі Долана – «точка зрения Дж. Кейнса на деньги»!»

  А ось іще приклади: пан Онищенко переписував фразу «пенсионная система городских учителей», а вийшло в нього «пенсионная система городских учредителей» (див. другу частину публікації тут), переписує ще одну російську статтю та замінює в чужому тексті рубль на гривню.

  Ясно, що заперечити виявлені факти плагіату Д. Таран не спроможний (може, тому, що в нього, як він висловився, «відсутня відповідна компетенція»), а його твердження про те, що «публікації містять неправдиву, наклепницьку інформацію», не відповідає дійсності.

  Ми підтверджуємо: виявлені факти запозичень є дійсними та обґрунтованими, а висновок, зроблений автором статті, правильним: В. Онищенко – «махровий плагіатор». Оце і є його справжня репутація.

  Але Володимиру Онищенку не треба засмучуватися. Є плагіат – є всі шанси стати міністром освіти при Володимиру Зеленському.

  Благодєтєлєва-Вовк С. Л., канд. екон. наук, доцент

  Габович О. М., доктор фіз.-мат. наук.

  Досенко В. Є., докт. мед. наук, проф.

  Єгорченко І. А., канд. фіз.-мат. наук, ст. н. с.

  Кузнєцов В.І., докт. філос. наук, гол. н. с.

  Смірнов О. Ю., канд. біол. наук, ст. н. с.

  Шарапов С. Г., докт. фіз.-мат. наук.

  Переглядів: 383 | Додав: OS | Рейтинг: 5.0/1
  Всього коментарів: 1
  avatar
  0
  1 OS • 19:49, 2021-07-08 [Матеріал]
  Відповідь членів Дисергейту на сайті Полтавського телебачення опублікована 8 липня 2021 р.:
  https://poltavske.tv/news....PQ05lvA
  avatar
  Copyright http://false-science.ucoz.ua/ © 2021
  Безкоштовний хостинг uCoz