Дисертація Оксена Лісового
5 квітня 2012 року Оксен Васильович Лісовий захистив кандидатську дисертацію з філософських наук за спеціальністю 09.00.04 («філософська антропологія, філософія культури») на тему «Соціокультурна самоідентифікація особистості» у спеціалізованій вченій раді К 26.053.13 Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова. Робота була виконана у цьому ж закладі на кафедрі соціальної філософії та філософії освіти.
Науковий керівник О. Лісового – Андрущенко Віктор Петрович, докт. філос. наук, проф., член-кореспондент НАН України, ректор Національного педагогічного університету імені М. П. Драгоманова.
Офіційні опоненти:
– Васильєва Ірина Василівна, докт. філос. наук, доцент, зав. кафедри філософії і соціології Національного медичного університету імені О. О. Богомольця;
– Культенко Валентина Павлівна, канд. філос. наук, доцент кафедри філософії Національного університету біоресурсів та природокористування України.
Учений секретар спеціалізованої вченої ради — канд. філос. наук, доцент Б. К. Матюшко.
Завантажити дисертацію та автореферат можна з сайту НРАТ або з нашого сайту (автореферат, дисертація).
Попередні враження
У властивостях файла дисертації можна знайти цікаве прізвище автора, який зробив цей файл pdf, — “FuckYouBill”, що в культурному перекладі означає «безкоштовно»:
Ну, хто це так пожартував — невідомо, але Національному репозитарію академічних текстів (!), який розмістив у себе цей файл, слід якось ретельніше підходити до своїх обов’язків.
За темою дисертації автор опублікував 3 статті (2011) та троє тез доповідей (2010):
1. Лісовий О. В. Ідентифікація та самоідентифікація особистості: підходи та концепції / О. В. Лісовий // Вісник Інституту розвитку дитини. Серія: Філософія, педагогіка, психологія: Збірник наукових праць. – К.: НПУ імені М. П. Драгоманова, 2011. – Вип. 16. – С. 46-56.
2. Лісовий О. В. Самоідентифікація особистості в контексті відродження національної культури / О. В. Лісовий // Вісник Інституту розвитку дитини. Серія: Філософія, педагогіка, психологія: Збірник наукових праць. – К.: НПУ імені М. П. Драгоманова, 2011. – Вип. 18. – С. 35-42.
3. Лісовий О. В. Криза самоідентифікації особистості в умовах соціальних трансформацій / О. В. Лісовий // Вісник Інституту розвитку дитини. Серія: Філософія, педагогіка, психологія: Збірник наукових праць. – К.: НПУ імені М. П. Драгоманова, 2011. – Вип. 19. – С. 30-34.
4. Лісовий О. В. Підтримка учнівської науково-дослідницької діяльності – запорука успіху науки ХХІ століття / О. В. Лісовий // Програми з позашкільної освіти. Дослідницько-експериментальний напрям; [О. О. Артем’єва, С. Ю. Білоус, О. В. Биковська та ін.; упоряд. О. В. Лісовий, С. О. Лихота]. – К.: ТОВ «Інформаційні системи», 2010. – Вип. 1. – С. 5-6.
5. Лісовий О. В. Передмова / О. В. Лісовий // Моделі наукових товариств учнів Малої академії наук України; [збірник матеріалів дипломантів І ступеня Всеукраїнського відкритого конкуру на кращу модель наукового товариства учнів МАН України] − К.: ТОВ «Інформаційні системи», 2010. − С. 3-5.
6. Лісовий О. В. Інформаційно-технологічна система підтримки дослідницької діяльності учнів за програмами Малої академії наук / О. В. Лісовий // Наукова еліта як соціально-економічний фактор розвитку держав в умовах глобалізації; [зб. матер. міжнар. наук.-практ. конф.]. – Вип. 1. – К.: Інформаційні системи, 2010. – С. 146-149.
Стосовно статті під №3, надрукованій в журналі «Вісник Інституту розвитку дитини», де членом редколегії є В. Андрущенко (зміст цього номера можна знайти на сайті НПУ тут), зазначимо, що точно така сама стаття під цією ж назвою того ж року була надрукована в іншому журналі — «Вища освіта України» (див. тут), де головним редактором є той самий Віктор Андрущенко, науковий керівник дисертанта:
Лісовий О. Криза самоідентифікації особистості в умовах соціальних трансформацій // Вища освіта України. – 2011. – № 4. – С. 113-118.
Навіщо було двічі друкувати одну й ту саму статтю? Загадка. Хоча добре, що знайшовся цей дублікат – тепер ми хоч можемо прочитати цей твір дисертанта, бо до архіву статей в журналі «Вісник Інституту розвитку дитини» доступ відсутній.
Ну а перші дві статті в Інтернеті відсутні. Єдине, що нам вдалося знайти, — це те, що Оксен Лісовий у 2011 р., не маючи наукового ступеня, обіймав посаду наукового співробітника Інституту обдарованої дитини НАПН України, про що мовчить Вікіпедія, і одночасно з 2010 р. був директором Національного центру «Мала академія наук України», про що Вікіпедія пише. Цікаво, як там було із зарплатами.
Що стосується трьох тез про МАН зазначимо, що вони не мають жодного стосунку до дисертації. В тексті дисертації ця дивна організація не згадується ніяким чином – ані повністю («Мала академія наук»), ані у вигляді абревіатури, тобто 50% згаданих «публікацій за темою дисертації» є фальшивими.
Також окремо зазначимо, що в тексті дисертації багато замін української "і" на англійську "i" — це стандартний спосіб обманути програму пошуку плагіату.
Аналіз дисертації
Виявлені збіги з чужими працями представлені в порівняльних таблицях, де жовтим кольором показані повні збіги текстів, бірюзовим – синоніми та перефразування. Твердження дисертанта про те, що це нібито він робить якісь висновки чи аналіз, виділені фіолетовим.
Збіги дисертації О. Лісового виявлені з наступними джерелами (у списку літератури робота Арабчука відсутня):
- Арабчук Ярослав Ілліч. Основні чинники соціалізації особистості в полікультурному середовищі. – Дисертація на здобуття наукового ступеня кандидата філософських наук (09.00.03 – соціальна філософія та філософія історії). Київ, 2011. (Див. автореферат, дисертацію).
- Зуєв А. В. Сучасна інформаційна цивілізація та проблема культурної самоідентифікації. // Актуальні проблеми духовності: зб. наук. праць / Ред.: Я. В. Шрамко. Вип. 12. — Кривий Ріг, 2011, 360–368. (Див. тут або тут, вихідні дані збірника тут).
Ярослав Арабчук виконав свою дисертацію на кафедрі державного управління Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, але «мав щастя» захищати її 2 грудня 2011 р. в Національному педагогічному університеті ім. М. П. Драгоманова, де й відбувся «витік тексту», а точніше «перетік» його до іншого реципієнта прямо з файла пана Ярослава: у вислові «наукова новизна» в обох авторефератах жирним шрифтом виділені не повністю ці два слова, а частково. Кр-р-расота!
Ну а поміняти «соціалізацію» на «самоідентифікацію» та «полікультурний» на «соціокультурний» — це вже як два пальці об асфальт, тобто в розетку.
І це ж не просто так робиться, а «з метою забезпечення бажаного результату – становлення толерантної, всебічно розвиненої особистості, здатної до порозуміння, спілкування та співпраці з представниками різних народів і культур». Ось воно як!
Але справжній сюрприз нас чекає далі — дивимося текст дисертації. І доказом бездумного копіювання чужого тексту паном Лісовим, як зазвичай, є помилка в тексті статті Зуєва — у слові «анропокультурних» пропущена буква «т», і те саме маємо в дисертації:
В умовах «знаково-інформаційних реальностей» «людина виявляється позбавленою моральнісних орієнтирів»! Оце точно! Поміняла в словах українську «і» на англійську «i», і все — стала кандидатом філософських наук. Хоч і без орієнтирів, зате з «самореалізаційними здібностями».
Таким чином, констатуємо, що стаття Зуєва повністю увійшла до складу дисертації Оксена Лісового, але тільки в трьох місцях, не захотівши поставити лапки, хоча текст переписаний слово в слово, дисертант вставив посилання на цю статтю під №79. Зате усі слова, які мали б свідчити про самостійно зроблені дисертантом висновки, добросовісно й безсоромно переписані зі статті («на нашу думку», «таким чином», «отже»).
Ой, щось мене знудило.
Вибачте, що не буду робити далі аналіз дисертації цього шановного пана. Думаю, і так усе зрозуміло.
Хто хоче колупатися в драгоманівсько-андрущенковському гнійнику далі — прошу, а з мене досить!
Толерантний, всебічно розвинений,
позбавлений моральнісних орієнтирів Василь Садовий
Підтримати розслідування випадків плагіату можна за допомогою донатів через сайт банку ПУМБ.
|